buy1

 

ebay_paypal

kipod1הקוצים של לוטם

"רצה פעם הקיפוד
עם מישהו לרקוד
אך לא מצא לו כל חבר
כולם אמרו: הינך דוקר"
(אנדה עמיר-פינקרפלד)


רקד ודקר – שני פעלים שונים, בשׂיכּוּל אותיות. מה היחס ביניהם? ספר ילדים חדש בוחן את הקונפליקט בין הרצון לרקוד (להתחבר עם האחר) ובין החשש לדקור (איך עושים זאת מבלי לפגוע). הספר יצא לאור בעזרת פרויקט מימון באתר Headstart למימון המונים. קבלו הצצה לפרויקט מסקרן...
הספר "הקוצים של לוטם" נוגע בנקודה כואבת ואפילו בכמה נקודות כואבות. זה סיפור חריף-מתוק, מצחיק-עצוב, שאינו מתיימר לחנך או לשנות סדרי עולם; אלא לתאר אתגר יומיומי בחייה של ילדה, ולתאר אותו מעיניה, מתוך אהדה לזווית הראייה שלה. הסיפור מתרחש בתוך ראשה, פרט לפתיח ולסגיר שמספקים את מסגרת המציאות הפיזית הסובבת אותה.

ברובד הפשט מלווה הקורא את הגיבורה, ילדה קופצנית בשם לוטם, בין רגע ההירדמות בלילה ועד רגע ההתעוררות בבוקר. לוטם רוצה לישון, היא עייפה והיא זקוקה לשינה. אבל משהו אינו מניח לה לצלול בנחת לחיק החלום.
הַחֲבֵרִים הַדִּמְיוֹנִיִּים שֶׁלָּהּ מְנַסִּים לְהַצְחִיק אוֹתָהּ וְעוֹשִׂים לָהּ פַּרְצוּפִים. הִיא מְגָרֶשֶׁת אוֹתָם. הִיא רוֹצָה לִשְׁכֹּחַ מֵהַסְּרָטִים שֶׁהָעֵינַיִם צִלְּמוּ כָּל הַיּוֹם. הַמּוֹחַ מַקְרִין לָהּ תְּמוּנוֹת שֶׁחוֹלְפוֹת מוּל עֵינֶיהָ וּמִתְחַלְּפוֹת, וְהִיא רַק רוֹצָה לָנוּחַ!
השינה עוטפת ומערסלת אותה רק לאחר שהיא מדמיינת שהיא כדור קוצים שמתגלגל כמו באולינג ומפיל את המחשבות הטורדות את מנוחתה.
ובחלומה... לוטם היא קיפודה וההתרחשויות בחלום מגלות מעט ממה שמתחולל אצלה בִּפנים, מתערובת המחשבות והרגשות שהצטברו ביום גדוש פעילויות.
כשמגיע הבוקר לוטם מתמודדת עם אתגר חדש: להיחלץ מהשינה, להתעורר. נדמה שגם החלום היה מעייף:
"לֹא יָשַׁנְתִּי כָּל הַלַּיְלָה," הִיא מְמַלְמֶלֶת. הָעֵינַיִם נֶעֱצָמוֹת חָזָק. לֹטֶם רוֹצָה לִצְלֹל לַבְּרֵכָה, לָעוּף לַשָּׁמַיִם, לְטַפֵּס עַל עֵץ אַלּוֹן וּלְסַפֵּר לְדוֹד יִרְמְיָהוּ עַל שִׁעוּר קוֹמִיקְס וְעַל הַצַּהֲרוֹן.

אבל לסיפור יש רובד עמוק יותר, וכאן למעשה נמצאות הנקודות הכואבות נוספות. לוטם זקוקה – כמו כל ילד רגיל – לאינטראקציה ולקשר עם מבוגרים משמעותיים ועם בני גילה. מתברר שלוטם אינה יודעת כיצד לעשות זאת: היא מתקשה ביצירת קשר עם הזולת ותגובותיה אימפולסיביות, לא צפויות, ולפעמים מעליבות ופוגעות. כוונותיה טובות והיא מסוגלת לאמפתיה, לרוך ולהפצת טוב. אך הסביבה חסרת סבלנות כלפי התנהגותה ומפרשת אותה כקוצנית, כקופצנית וכאנטי-חברתית, ולכן מחזירה לה במטבע של כעס, דחייה והתרחקות.
הֶעָגוּר מַשְׁפִּיל מַקּוֹרוֹ, וְנוֹעֵץ מַבָּטוֹ בָּאֲדָמָה. מִתְּנוּחַת צַוָּארוֹ מְבִינָה לֹטֶם שֶׁהוּא אֵינוֹ מְחַפֵּשׂ שָׁם תּוֹלָעִים אוֹ גַּרְעִינִים, אֲבָל הִיא אֵינָהּ יוֹדַעַת כֵּיצַד לְבַטֵּל אֶת הַמִּלִּים הַדּוֹקְרוֹת, הַמַּעֲלִיבוֹת, שֶׁנֶּאֶמְרוּ. לֹטֶם מִצְטַעֶרֶת וְשׁוֹתֶקֶת. הֶעָגוּר, שֶׁנִּסָּה לִהְיוֹת יְדִידוּתִי, פּוֹרֵשׂ כְּנָפַיִם וְעָף. "סְלִיחָה," לוֹחֶשֶׁת לֹטֶם.
למרות שלוטם מלאת קסם, חום אנושי והיא חכמה ויצירתית, יחסיה עם הסובבים אותה מתאפיינים במבוכה, בקצרים בתקשורת ובאי הבנה הדדית. גם לה וגם לחברה שמסביבה יש מקום לשיפור ולהתפתחות.

הספר יצא לאור בעזרת פרויקט מימון באתר Headstart למימון המונים.

עשרות עותקים יועדו לתרומה לעמותה העוסקת ברווחתם של ילדים.


לרכישת הספר:

אילת אסקוזידו


חזרה >>