buy1

 

ebay_paypal

article1זיכרונות למשמרת -
תופעה לאומית חדשה, ללא בית 

 גלי הנוסטלגיה והרטרו ששוטפים את העולם המערבי בשנים האחרונות הרימו מעל פני הים, כמו אוצר חבוי שנשדד פעם, את הרעיון הגאוני ועתיק היומין: "דע מנין באת..." היישומים שונים ומגוונים: אנשים לומדים תלמוד וקבלה; אחרים חוקרים ומתעמקים בגניאולוגיה, כלומר בשורשים; ויש שמעלים על הכתב סיפורים משפחתיים מימים עברו ומוציאים לאור ספרי זיכרונות, אוטוביוגרפיות.

פעם שמרו בני אדם בזיכרונם לאורך דורות רבים לא רק את התורה שבעל פה, אלא גם אגדות ומיתוסים שבטיים, את פרטי שושלת היוחסין שלהם ומידע רב שאבותיהם ואמותיהם הורישו להם בתחומי התמחותם המקצועית. אבל במאה העשרים, המאה שמלחמות העולם הטביעו בה חותם עמוק ומדמם, ניתקו חוליות בשרשרת. שילמנו מחיר כבד באבדן מחצית עמנו בתוהו ובמחיקת מורשת אבות. באירופה נמחו קהילות שלמות מעל פני האדמה ללא זכר. גם בארצות ערב קמו היהודים, פרקו בתים, עסקים וקהילות, ועזבו. העם היהודי שגלה ונדד במשך אלפיים שנה ותמיד זכר – "זכור את יום השבת לקודשו", ולהבדיל "זכור את אשר עשה לך עמלק"... – דחק, מפאת אירועי התקופה, את הזיכרון לתחתית סדר העדיפויות. הרי צריך היה לברוח, לשרוד את האסון, לאסוף את השברים, להיבנות מחדש ובד בבד להתגייס ליצירת חברה חדשה. בלהט האירועים ההיסטוריים למי היה זמן וכוח לזכור? במהלך של כחמישים שנה הונצח בעיקר הזיכרון הקולקטיבי של הקהילות מפעם, סיפורי הצלה וגבורה, עלייה ומחתרות, הגירה, שיקום ושגשוג. קולם של הפרטים נשמע כמקהלה אחת.

רק לאחרונה, בראשיתה של המאה העשרים ואחת, מתפנה האוזן היהודית והישראלית להאזין לסיפוריהם של פרטים, לשירת היחיד. צעירים רבים שואלים ומתעניינים בתולדות חייהם של הוריהם וסביהם. יותר ויותר מבוגרים חשים בצורך להעלות את זכר הוריהם, ילדותם, חיק משפחתם, לתאר את מסלול חייהם הייחודי, את הערכים שמלווים אותם תמיד ושהם מקווים שהצליחו להעבירם הלאה.
כבר לא מדובר בתופעה שולית, אלא ב'טרנד' של ממש. תיעוד סיפורי חיים היה לתופעה לאומית. בכל שנה אלפי ישראלים מפיקים סרטים וספרים אישיים ומשפחתיים.

חוק מסירת פרסומים לבית הספרים הלאומי לא חל על ספרים וסרטים מסוג זה, ואין גוף (גם לא אתר אינטרנט) אשר אוסף את המידע על קיומם כדי לקטלג אותם. פרטים יקרי ערך תועדו ומתועדים מדי יום, ספרים רבים נכתבו ונכתבים, אולם איך נאתר את קטעי המידע שסופרו על ימיה היפים של קהילה יהודית מסוימת באיראן, על חייהם של יהודי עיירה קטנה בהרי הקרפטים או על משפחה שפעם שגשגה בכפר נידח בתימן?
יתרה מזאת: רוב המראיינים אינם מצלמים בווידאו את המספרים, חלק מהמראיינים מוחקים את קלטות השמע המתעדות את הסיפורים מיד לאחר כתיבת הספר, חלק אחר מהמראיינים אינו מקליט כלל אלא רושם או מקליד את הסיפור במהלך השמעתו.

אנו – אוספי הזיכרונות, סופרי הצללים – לא עושים די כדי להוציא את הזיכרון מצלליו, לא דואגים לכוון אליו זרקור, להאירו. היכן הם חיי הנצח המובטחים לסיפורים שיוצאים סוף-סוף ממחשכים, אם איננו מאפשרים לציבור הרחב ולאנשי המחקר ההיסטורי, האנתרופולוגי, הסוציולוגי והפסיכולוגי להכיר בקיומו של מפעל התיעוד המרשים, לגשת אליו ולהיעזר בו?

צוות הסיפור שנשאר ממליץ לכל לקוחותיו להפקיד לפחות ספר אחד (ורצוי שניים) בבית הספרים הלאומי.


אילת אסקוזידו