הבית המקצועי

הבית המקצועי
לבית המקצועי לא נולדים, זו לא הגרלה, זו בחירה.
בית מקצועי יכול להיות מקום העבודה, או המקצוע, העיסוק, המומחיות או הקריירה. כל אחד יגדיר קצת אחרת, אבל לרוב הוא יהיה קשור לייעוד שלנו בחיים.
מהבית המקצועי שלנו אנחנו שואבים כוחות, וגם משקיעים בו הרבה מאוד אנרגיה. הוא יודע לאתגר אותנו, למקד אותנו, לתת לנו ביטחון, וזה בית שבונה אותנו בזמן שאנחנו בונים אותו.
לפעמים נדרשות לנו שנים של למידה וצבירת ניסיון, חיפוש הייעוד ודיוקו, שנים של הנחת קומה על גבי קומה, של טעויות וגישושים, של הארות, של פריצת דרכים ותובנות. מפעם לפעם עוצרים, מביטים לאחור ומבחינים שנקודת ההתחלה התרחקה... אולי אפילו התרחקה מאוד. ממרחק הזמן אפשר להבחין במקטעים שבהם המסלול היה תלול ופתלתל וגם סזיפי לפרקים.
המסע המקצועי עשוי להיות עקלקל מאוד, רק כדי לנחות על המקום הנכון לנו, זה שנעשה בו מה שאנחנו אוהבים לעשות, מה שאנחנו טובים בו, מה שמדליק אותנו עד כדי כך שנהיה מוכנים לעשותו בחינם, שמצית את היצירתיות שלנו, שאנחנו נהנים ללמוד עוד ממנו ואולי גם ללמד. לפעמים מגיעים אליו רק בשלב מתקדם בחיים, ולפעמים נולדים עם מפתח ביד. יש שיודעים מילדות מהו הבית המקצועי אליו הם שואפים, יש שיורשים אותו ויש שמתרחקים מהירושה ולפעמים חוזרים אליה מאוחר יותר. יש שעוברים בין בתים מקצועיים ואת זה הם עושים במקצוענות... אולי ביתם המקצועי נבנה כגשר בין בתים.
מעצמי, וגם מאחרים שנעזרים בי בתהליך כתיבת הסיפור המקצועי שלהם, אני יודעת שכתיבתו כמוה כהעברת תורה שבעל פה אל הכתב. זה מהלך לא קל – לדלג מהאינטואיטיבי למאורגן, לתרגם את מה שטבעי לי – לשורות מילים, לטיעונים לוגיים, לפרקים.
אפשר לעשות את זה בדרכים מגוונות. ברומן, בספר הרפתקאות, בספר מתכונים, בספר הגיגים והשראה, בפודקאסט, בבלוג או באוסף של אנקדוטות או סיפורי מקרה. בפרקים מובחנים זה מזה, במוקדם ובמאוחר, בסיבה ומסובב. צעד-צעד נחשף המבנה שיצרת. מי שכותב את סיפור חייו המקצועי עובר תהליך של מיצוי המצוינות והאמנות אליהן הוא שואף.
אם הבית המקצועי מלהיב אתכם, בוער בקרבכם, מניע אתכם, גורם לכם להרגיש שאתם משפיעים, עושים שינוי בעולם עבור אחרים ודרכו אתם מטביעים את חותמכם... אם הגעתם להבנה שיצרתם בית מקצועי ייחודי, שסללתם דרך משלכם, שארגתם-שזרתם אותה מחוטים שנתנו לכם ומחוטים שהמצאתם, בשיטות שלמדתם מקודמיכם ובשיטות שפיתחתם... שבו לכתוב.
אם תרצו, בפגישות אחד על אחד נחפור יחד אל יסודות הבית, נזמין את האני מאמין שלכם לצוף ממעמקים. נחזור לגרעין המצוינות שבוער בכם, לכור שאתם מפעילים ושהוא מפעיל אתכם.
קדימה, ספרו. העבירו את זה הלאה.

‏2 תגובות

 1. אילת אסקוזידו ב- 24 בפברואר 2020 בשעה 14:18

  תודה רבה, שנטל יקרה,
  ההחלטה להעלות על הכתב סיפורי מקרה מהקליניקה והתהליך שאת עוברת – דורשים אומץ וגיוס כוחות נפש.
  לא פשוט למקד תובנות שיהיו שימושיות לקוראים, לזקק מומחיות של שנים כה רבות.
  אני מעריכה מאוד את נחישותך, נהנית להסעיר את מוחותינו יחד.
  תענוג ללוות ולהדריך אותך בדרך המילים הכתובות.
  באהבה,
  אילת

 2. שנטל גורביץ ב- 23 בפברואר 2020 בשעה 9:25

  את איילת הכרתי בסדנת כתיבה, הראשונה בחיי, אליה הגעתי כי זמן ממושך אני מתכננת לספר בכתובים על העבודה שלי. שמי שנטל גורביץ ואני דיאטנית קלינית בתחום הפרעות אכילה. הפרעה קשה המשפיעה על הסובל ממנה, על משפחתו והיקרים לו. מסדנת כתיבה עברתי לשיעורים של אחת על אחת עם איילת. השיעורים מאפשרים לי להתקדם, להתמקד, לא לוותר גם כאשר קשה ויש רגעים רבים כאלה. איילת מלווה אותי ואת כתיבתי במיומנות, מקצועיות, סבלנות אין קץ ועקשנות. הרעיונות מקבלים מילים, המילים מקבלות כוח וצורה, וכך השורות מדברות ומביאות את עולמי המקצועי. אני רק בתחילת דרכי ומרגישה שעוד רבה הדרך, ואיתך איילת אני יודעת שזה אפשרי. תודה לך איילת

השאר תגובה

Call Now Button